معماری نرم افزار دی ان ان (دات نت نیوک)

معماری نرم افزار دات نت نیوک

معماری نرم افزار

در معماری پلت فرم دی ان ان، یک یا چند وب سایت در بالاترین سطح نرم افزار قابل ایجاد می باشد. هر سایت خود شامل چندین صفحه و هر صفحه شامل چندین برنامه کوچک (مثلا فروشگاه) می باشد. این برنامه های کوچک که در اصطلاح ماژول نامیده می شوند ممکن است در چند صفحه از یک سایت یا سایت های دیگر استفاده شوند. بنابراین با یک بار نصب پلت فرم دی ان ان می توان به بی نهایت سایت با تعداد صفحات نامحدود و ماژول های درون آن ایجاد نمود.

دی ان ان به زبان برنامه نویسی #C و تحت چارچوب دات نت مایکروسافت نوشته شده است. بانک اطلاعاتی پیش فرض دی ان ان Microsoft SQL Server می باشد اگرچه قابلیت اتصال به سایر بانک های اطلاعاتی را دارد. پلت فرم دی ان ان بر روی وب استک مایکروسافت و در سرور شخصی یا کلاد قابل اجرا می باشد.

نسخه های تجاری (Evoq) و پلتفرم دی ان ان

نسخه های تجاری دی ان ان که با نام Evoq شناخته می شوند، بر پایه پلت فرم دی ان ان ساخته شده اند. این نسخه های تجاری با بهره گیری از سرویس های موجود در دی ان ان همچون سامانه امنیتی مستحکم، مدیریت اعضاء، مدیریت فایل ها، سرویس های ویرایش محتوا و همچنین برخورداری از افزونه های جدید شامل ماژول، پوسته، سرویس دهنده و پیکربندی سفارشی به وجود آمده اند.

نخسه تجاری دات نت نیوک

چارچوب نرم افزار تحت وب

چارچوب نرم افزار دی ان ان از طرق مختلفی قابل توسعه می باشد. شما می توانید با تولید ماژول های سفارشی امکانات جدیدی به نرم افزار اضافه نمایید و یا با تولید سرویس دهنده جدید عملکرد هسته نرم افزار را تغییر دهید. همچنین در دی ان ان سرویس هایی وجود دارد که امکان ادغام با یک نرم افزار خارجی را فراهم می آورد.

ساب پرتال

قابلیت چند سایتی

پلت فرم دی ان ان امکان ساخت چند وب سایت با یک بار نصب نرم افزار را فراهم می آورد. تمام سایت ها در عین استقلال از لحاظ محتوا، نقش ها و مجوزهای دسترسی به یک سری مجموعه ماژول ها و پوسته های مشترکی دسترسی دارند. این بدان معناست که دی ان ان بر خلاف برخی از نرم افزارهای دیگر برای راه اندازی سایت دوم نیاز به نصب مجدد ندارد. موضوعی که زمان زیادی را برای بسیاری از سازمان ها می خرد.

تنوع وسیع طراحی

پلت فرم دی ان ان از یک موتور قدرتمند و انعطاف پذیر برای ساخت پوسته، که نمایانگر ظاهر و حس و حال طرح سایت است برخوردار می باشد. این موتور قدرتمند امکان پیاده سازی هر طراحی را فراهم کرده است.

پوسته های دی ان ان به منظور انتشار و نصب آسان در نرم افزار به صورت یک فایل فشرده توزیع می گردند. طراحان سایت برای ساخت پوسته دی ان ان و هنگام پکیج کردن آن دو انتخاب دارند:

  • پوسته های HTML - طراح سایت به راحتی پوسته خود را با HTML استاندارد می نویسد و برای قسمت های پویا و کلیدی پوسته نظیر منو، جستجو و ... از توکن استفاده می کند.
  • پوسته های ASCX - طراح سایت که آشنایی با زبان ASP.Net دارد، پوسته خود را در کنترل ASCX که ساختار بومی پلت فرم دی ان ان می باشد می نویسد. امکانات اصلی سایت نظیر منو، ورود به سایت و ... نیز با افزودن رفرنس به آن کنترل خاص صورت می گیرد.
تنوع وسیع طراحی دات نت نیوک
امنیت مبتنی بر نقش دات نت نیوک

امنیت مبتنی بر نقش

یکی از مهمترین قابلیت های نرم افزار امکان تعریف گروه های کاربری متفاوت و نامحدود و همینطور تعریف نقش ایشان در نرم افزار و ارائه سطوح دسترسی مشخص برای هر نقش یا کاربر می باشد.

با توجه به پیش رفتن امنیت تا سطح ماژول، پلت فرم دی ان ان از یک مدل امنیتی توسعه پذیری برخوردار است که کنترل کامل بر روی کسانی که مجاز به دیدن یا ویرایش کردن محتوای یک صفحه ای خاص باشند را به شما می دهد. برای مدیریت آسان نقش ها، می توان آن ها را گروه بندی نمود و بر اساس نقش کاربر دسترسی های ویژه به ایشان داد.

پلت فرم دی ان ان از مجوزهای پایه ای دیدن و ویرایش کردن در سطح صفحه ها و ماژول ها برخوردار می باشد. تعداد این مجوزها در نسخه های تجاری دی ان ان افزایش یافته تا انعطاف بیشتری را برای مدیر سایت فراهم آورد. علاوه بر موارد فوق، تولیدکنندگان ماژول می توانند مجوزهای سفارشی خود را برای دادن کنترل بیشتر بر عملکرد ماژول به مدیران سایت، بر روی ماژول خود پیاده سازی نمایند.

چیدمان صفحه ماژولار

محتوا در دی ان ان از طریق برنامه های کوچکی که "ماژول" نامیده می شوند عرضه می شود. هر ماژول بنابر طراحی آن قابلیت هایی را برای مشاهده و مدیریت نوع متفاوتی از محتوا فراهم می آورد.

هر صفحه از دی ان ان را می توان طوری پیکربندی نمود که چیدمان پوسته دلخواه شما را داشته باشد. چیدمان پوسته شامل یک یا چند قاب (Pane) است که قبلا توسط طراح پوسته تعریف شده است. قاب ها مکان هایی از صفحه می باشند که ماژول ها می توانند درون آن ها قرار بگیرند.

مفاهیم بالا انعطاف پذیری کاملی برای طراحی صفحه و مدیریت محتوای آن به ویرایشگران صفحه می دهد. شروع به طراحی و تولید ماژول های مورد نیاز خود کنید و بعد فقط به محل قرارگیری ماژول در صفحه فکر کنید.

روش دی ان ان در مقایسه با روش های طراحی وب سایت page-first، اجرای تغییرات طراحی و چیدمان بدون تأثیر گذاشتن روی محتوا را بسیار آسان تر می کند.

دات نت نیوک چیدمان صفحه ماژولار
پشتیبانی آنلاین تلگرامی

معماری دی ان ان , معماری دات نت نیوک / معماری دی‌ان‌ان

مرجع دی‌ان‌ان فارسی و دات‌نت‌نیوک فارسی در ایران با نام تجاری دی‌ان‌ان پلاس ارائه انواع ماژول و پوسته دی ان ان انتشار آخرین نسخه بومی پلتفرم دی ان ان فارسی (دی‌ان‌ان فارسی) یکی از بهترین CMS ها برای سایت های سازمانی و شرکتی و استارت اپ‌ها
دی ان ان